Articles

Zespoły i praca projektowa

Diversity Icebreaker najczęściej stosowany jest w pracy z zespołami do zarządzania podziałem ról i obowiązków, w poprawie klimatu współpracy i efektywnym korzystaniu z różnorodności.
Aby zespół osiągnął sukces, jego członkowie muszą być świadomi swoich różnić i podobieństw, respektować nawzajem swoją odmienność i mieć jasność podziału ról i procesów, w ramach których pracują.

Diversity Icebreaker (DI) wnosi unikalną jakość do pracy z zespołami:
  • dominująca w warsztacie pozytywna atmosfera oraz komplementarny i egalitarny charakter kategorii, na których bazuje metoda (Czerwony, Niebieski i Zielony), sprawiają, że proces mapowania różnic w zespole jest funkcjonalny i bezbolesny; stanowi też niezapomniane przeżycie;
  • DI może służyć jako model podziału ról w zespole: Czerwony, Niebieski i Zielony odnoszą się do różnego rodzaju zadań i obszarów odpowiedzialności; DI wspomaga dzięki temu budowanie wysoce efektywnych, „samoorganizujących się” zespołów;
  • tworzony podczas warsztatu, zrozumiały dla wszystkich język rozmawiania o różnorodności, wprowadza nową jakość poprawiając komunikację i wzbogacając wspólną tożsamość członków zespołu.
Diversity Icebreaker może być zastosowany w celu stworzenia nowego zespołu od podstaw, a także rewitalizacji lub rozwoju już istniejącego tak, by działał jeszcze lepiej.


► CASE

Zapoznaj się z case study, który opisuje użycie DI w celu klaryfikacji procesów i zadań dla zespołów w firmie farmaceutycznej. W tekście znajdziesz interesujący przykład wykorzystania jedno- i wielokolorowych grup warsztatowych (w jęz. angielskim).

Więcej przykładów zastosowania…

Trening komunikacji

Diversity Icebreaker pozwala nie tylko odkryć preferowany przez siebie styl komunikacyji, ale również zwiększyć elastyczność w kontakcie z innymi.

Historia narzędzia ma korzenie w kampanii marketingowej i treningu doradców klienta, przeprowadzonych dla klienta Human Factors w latach 90. Różne sposoby, na które postrzegamy i przetwarzamy informacje, zostały w tym projekcie skategoryzowane tak, by umożliwić bardziej zindywidualizowaną i efektywną komunikację z grupą docelową.
 

Czerwony, Niebieski i Zielony – wymiary leżące u podstaw narzędzia – mogą być postrzegane jego trzy różne style komunikacji. Trzy kolory można wykorzystać w ćwiczeniach grupowych (np. tworząc grupy warsztatowe z uczestnikami z tą samą preferencją lub mieszane), w rozwoju indywidualnym (np. przez ćwiczenia z odgrywaniem ról), i przy tworzeniu strategii komunikacyjnej na poziomie organizacyjnym.

Efektami treningu komunikacyjnego wykorzystującego DI są m.in.: lepsze zrozumienie własnego stylu komunikacji i stylu preferowanego przez pozostałe osoby w zespole, zwiększona elastyczność oraz intuitywny, praktyczny i rozumiany przez pozostałych członków zespołu język.
 

► CASE

Przykład ćwiczeń grupowych wykorzystujących Czerwony, Niebieski i Zielony w treningu komunikacyjnym dla firmy z sektora olejowego (jęz. angielski). Czytaj więcej.

 

Trening międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością

Czerwony, Niebieski i Zielony – wymiary Diversity Icebreaker – występują niezależnie od kultury, płci i wieku. Model jest nieskomplikowany i intuicyjny, przez co może być pierwszym, bezbolesnym wprowadzeniem do tematyki różnorodności.

Praca z różnorodnością często skupia się na tzw. „powierzchownej różnorodności” – różnicach demograficznych i kulturowych. Metoda Diversity Icebreaker przenosi uwagę na innego rodzaju różnorodność: interpersonalne różnice w tym jak przetwarzamy informacje i komunikujemy się z innymi, tzw. „głęboką różnorodność”.

Ta różnorodność jest reprezentowana w modelu przez trzy preferencje (Czerwoną, Niebieską i Zieloną) mierzone przez kwestionariusz Diversity Icebreaker i których znaczenie jest odkrywane przez uczestników podczas warsztatu. Model jest intuitywny i zorientowany na pozytywne cechy trzech preferencji, które wzajemnie się uzupełniają i są niezbędne we współpracy.

Narzędzie może zostać zastosowania do "mapowania" różnic, np. pośród członków zespołu, w sposób funkcjonalny i niezagrażający. DI pozwala przez to zbliżyć się do różnorodności i wykorzystać jej potencjał. Bardzo często szkolenie z DI stanowi pierwszy krok do rozwoju kompetencji do porusznia się w bardziej skomplikowanej rzeczywistości różnic kulturowych.

 

► CASE 

Case study opisujący zastosowanie Diversity Icebreaker w warsztacie mającym na celu stworzenie wspólnej kultury w organizacji, w której pracuje ponad 10 narodowości (w j. angielskim).

Więcej przykładów wykorzystania narzędzia…

 

Przywództwo

Metoda jest również stosowana w treningu liderów: rozwija samoświadomość własnego stylu zarządzania, gotowość do współpracy i przywództwa partycypacyjnego. Preferencje w modelu Diversity Icebreaker mają również bezpośrednie przełożenie na różne wymiary zarządzania ("ludźmi", "zadaniami", "zmianą").
Bycie dobrym liderem wymaga ciągłego samorozwoju, otwartości na informacje zwrotne, zrozumienia i treningu różnych umiejętności przywódczych. Diversity Icebreaker może wspomóc rozwój liderów na wszystkich tych poziomach:

  • Poznając swoje preferencje komunikacyjne i poznawcze, liderzy i manadżerowie mogą osiągną wgląd w swoje mocne i słabe strony oraz poznać swój potencjał do bycia elastycznym.
  • Pozytywna atmosfera warsztatu oraz tworzony przez wszystkich uczestników niewartościujący i funkcjonalny język, zwiększają kompetencje udzielania i przyjmowania konstruktywnej informacji zwrotnej. 
  • Czerwony, Niebieski i Zielony odzwierciedlają różne wymiary przywództwa, do których w literaturze zarządzania często odnosi się jako „przewodzenie ludźmi, zadaniami i zmianą”. Model jest łatwy do opanowania i da się stosować w wielu, różnych sytuacjach. Dlatego może być stosowany jako praktyczne ramy odniesienia w treningu umiejętności przywódczych każdego dnia.
 

► CASE

Case study opisujący zastosowanie DI w dwudniowym kursie rozwijającym międzykulturowe umiejętności liderskie (w j. angielskim).


► BLOG

Post opisujący zastosowanie modelu DI w przewodzeniu zmianą (w j. angielskim).

Rozwiązywanie konfliktów

Diversity Icebreaker nie jest narzędziem służącym rozwiązywaniu konfliktów, ale ponieważ warsztat podnosi poziom zaufania i pozytywnych emocji wśród uczestników, metoda może wspomagać proces poszukiwania rozwiązań.
 

Badania, które przeprowadziliśmy we współpracy z Hebrew University w Jerozolimie, w Izraelu, wykazały, że uczestniczy 1,5-godzinnego warsztatu Diversity Icebreaker deklarowali wyższy poziom zaufania do innych, wyższy poziom pozytywnych emocji oraz niższy poziom emocji negatywnych (po zakończeniu warsztatu, w porównaniu z grupą kontrolną i pomiarem przed warsztatem).

Konkluzja: warsztat z Diversity Icebreaker skraca czas, w którym skonfliktowane strony znajdują się w pierwszej fazie procesu poszukiwania rozwiązywania konfliktu; fazie, która nacechowana jest brakiem zaufania i negatywnymi emocjami, przez co często jest fazą krytyczną i narażającą cały proces na niepowodzenie.

Warsztat tworzy też nowy język język pozwalający rozmawiać o różnicach i który jest zupełnie oderwany od natury konfliktu. Język ten może być wykorzystany do spojrzenia na źródło konfliktu w zupełnie nowy sposób i rozmowy wokół tematu na meta-poziomie.

 
 

► FILM

Obejrzyj krótki film zatytułowany „Zastosowanie Diversity Icebreaker w zarządzaniu konfliktem: od Norwegii, przez Bałkany, po Bliski Wschód”, w którym Bjørn Z. Ekelund – twórca narzędzia – opisuje historię metody i kontekst jej zastosowania w rozwiązywaniu konfliktów.

Obejrzyj film:

Duże projekty i wydarzenia

Możliwość stosowania dla grup 200 i więcej uczestników, czyni DI jedynym w swoim rodzaju narzędziem używanym przy starcie dużych projektów organizacyjnych, konferencji i procesów integracji pracowników.
Format warsztatu DI jest bardzo podobny w grupach 12-15 osobowych i tych z 200 i więcej uczestnikami. Facylitacja DI jest przewidywalna i daje prowadzącemu poczucie kontroli mimo wielkości gurpy. Wyjątkową cechą narzędzia jest też to, że nawet w bardzo dużych grupach pozwala ono odtworzyć intymność i skupienie charakteryzujące pracę w małych grupach roboczych; jednocześnie pozwala ono połączyć te cechy z humorem i kolektywną refleksją w której biorą udział wszyscy uczestnicy warsztatu, często z różnych oddziałów i poziomów organizacyjnych.

W praktyce oznacza to tani i efektywny czasowo (czas warsztatu to 1-1,5 godz., niezależnie od rozmiaru grupy) sposób na integrację pracowników i stworzenie wspólnej platformy komunikacji na początku dużych projektów czy wydarzeń dla całych oddziałów lub organizacji.

(Nasi konsultanci pomogą Państwu przygotować się do prowadzenia warsztatów dla dużych grup!)



► CASE

Przykład zastosowania Diversity Icebreaker w celu "wystartowania" międzynarodowej konferencji.