Historia

Krótka historia Diversity Icebreaker

 
 
W 1997 roku nonkonformistyczny psycholog w małej firmie konsultingowej w Oslo, w Norwegii, stworzył niecodzienne narzędzie HR łączące kwestionariusz psychologiczny z dynamicznym warsztatem.

Narzędzie było łatwe w użyciu, czerpało jednocześnie z różnych paradygmatów naukowych (nie tylko psychologii) i miało atrakcyjną cenę. Stanowiło przez to wyzwanie dla innych, dobrze osadzonych na rynku konceptów i tradycji psychometrycznej jako takiej. Co więcej, narzędzie było bardzo elastyczne i przydatne w wielu różnych obszarach zarządzania zasobami ludzkimi.

W krótkim czasie, firma sprzedająca  nowe narzędzie zaobserwowała, że budzi ono więcej entuzjazmu i zaangażowania wśród klientów niż wszystkie inne produkty znajdujące się w jej portfolio; narzędzie praktycznie „sprzedawało się samo” i nie wymagało dodatkowej reklamy.

W roku 2013, jedna z wiodących instytucji certyfikujących na świecie – grupa DNV GL – sprawdziła czy krótki, nieskomplikowany kwestionariusz będący sercem narzędzia, spełnia Europejskie standardy związane z budową i zastosowaniem testów psychologicznych. Narzędzie zdało egzamin i jest obecnie certyfikowane jeko „stosowany w formie warsztatowej test służący do rozwoju zasobów ludzkich".

Kwestionariusz jest dostępny w 19 wersjach językowych i już ponad 150 000 osób na całym świecie wzięło udział w szkoleniach Diversity Icebreaker. Firma prowadzona jest przez cztery, oddane konceptowi osoby z biura w Oslo.

Stworzony przez Bjørna Z. Ekelunda i dystrybuowany przez Human Factors AS Diversity Icebreaker jest pierwszym stworzonym w Norwegii narzędziem, które uzyskało certyfikację DNV GL i które jest znane na całym świecie.